Skip to content

160 Van Buren St

Washington, NJ 07882

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block59
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,072
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
36%
Improvement Value:$92,900
64%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,082+8.1%
2024$7,477+2.5%
2023$7,293-2.3%
2022$7,468+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,072DeedBook 3490, Page 171Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1321, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1957