Skip to content

28 Fisher Ave

Washington, NJ 07882

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2004

Property Information

Block76
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,650
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
31%
Improvement Value:$108,000
69%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+8.1%
2024$8,030+2.5%
2023$7,832-2.3%
2022$8,020+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1802, Page 176

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1594, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 894, Page 125