Skip to content

39 Beethoven Ave

Belvidere, NJ 07823

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block79
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,663
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
37%
Improvement Value:$87,500
63%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813+8.1%
2024$7,229+2.5%
2023$7,051-2.3%
2022$7,220+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1884, Page 283

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1707, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1900