Skip to content

93 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 21, 1993

Property Information

Block7
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
24%
Improvement Value:$166,400
76%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,298+8.1%
2024$11,378+2.5%
2023$11,098-2.3%
2022$11,365+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1354, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920