Skip to content

89 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block7
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,632
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
23%
Improvement Value:$115,800
77%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,428+8.1%
2024$7,797+2.5%
2023$7,605-2.3%
2022$7,788+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926