Skip to content

185-187 E Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Feb 1, 2019

Property Information

Block80
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningB2
Sq Footage1,976
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
21%
Improvement Value:$99,800
79%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,065+8.1%
2024$6,536+2.5%
2023$6,376-2.3%
2022$6,529+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$93,408
DeedBook 1530, Page 243

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 842, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1900