Skip to content

16 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block93
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,989
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$118,300
79%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+8.1%
2024$7,740+2.5%
2023$7,550-2.3%
2022$7,731+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,989DeedBook 3495, Page 145Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,989DeedBook 3484, Page 94Recorded2/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900