Skip to content

35 Fisher Ave

Washington, NJ 07882

Built 2016

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block84
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-M
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,326
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
31%
Improvement Value:$106,800
69%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,679+8.1%
2024$8,030+2.5%
2023$7,832-2.3%
2022$8,020+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,326DeedBook 3022, Page 338Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 2687, Page 20Recorded5/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 2539, Page 217Recorded3/7/2014

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 989, Page 127