Skip to content

33 Fisher Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block84
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T-1UG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,180
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
34%
Improvement Value:$96,900
66%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,238+8.1%
2024$7,621+2.5%
2023$7,434-2.3%
2022$7,612+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,180DeedBook 3195, Page 331Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 2393, Page 144

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2035, Page 148

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1814, Page 1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 984, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1920