Skip to content

27 Fisher Ave

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block84
Lot31
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage616
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
48%
Improvement Value:$51,200
52%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,462+13.9%
2024$4,795+2.5%
2023$4,677-2.3%
2022$4,789+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft616DeedBook 3370, Page 182Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft616DeedBook 3353, Page 184Recorded6/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1945