Skip to content

202 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1912

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 20, 2014

Property Information

Block9.01
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage2,356
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
19%
Improvement Value:$133,900
81%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+8.1%
2024$8,515+2.5%
2023$8,306-2.3%
2022$8,505+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 2579, Page 209Recorded10/30/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2264, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1912