Skip to content

10 Alleger St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$114,438
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block94
Lot54
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningOB
Sq Footage1,768
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
26%
Improvement Value:$90,800
74%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+8.1%
2024$6,330+2.5%
2023$6,174-2.3%
2022$6,322+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$114,438
Sq Ft1,768DeedBook 3039, Page 180Recorded2/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920