Skip to content

37 S Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Date
Jan 7, 1994

Property Information

Block98
Lot21
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,696
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
24%
Improvement Value:$96,200
76%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,104+8.1%
2024$6,572+2.5%
2023$6,411-2.3%
2022$6,565+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1350, Page 319

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1030, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1920