Skip to content

17 Broad St

Washington, NJ 07882

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block95
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-A-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,901
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
21%
Improvement Value:$144,600
79%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,193+8.1%
2024$9,430+2.5%
2023$9,198-2.3%
2022$9,419+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft2,901DeedBook 3041, Page 337Recorded3/2/2020