Skip to content

32 Nunn Ave

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block97.02
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,348
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
20%
Improvement Value:$160,100
80%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+8.1%
2024$10,277+2.5%
2023$10,025-2.3%
2022$10,265+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 2856, Page 75Recorded5/4/2018

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 2837, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1950