Skip to content

98 Myrtle Ave

Washington, NJ 07882

Built 2001

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block44
Lot30
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,262
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
36%
Improvement Value:$105,800
64%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+8.1%
2024$8,577+2.5%
2023$8,366-2.3%
2022$8,567+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 1796, Page 220

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 1766, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 2001