Skip to content

39 Cornish St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 1998

Property Information

Block98
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
38%
Improvement Value:$59,000
62%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,334+8.1%
2024$4,934+2.5%
2023$4,813-2.3%
2022$4,929+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901