Skip to content

15 Cornish St

Washington, NJ 07882

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block98
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,484
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
27%
Improvement Value:$101,800
73%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+8.1%
2024$7,172+2.5%
2023$6,996-2.3%
2022$7,163+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965