Skip to content

57 Mine Hill Road

Washington, NJ 07882

Built 1890

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 4, 2005

Property Information

Block28
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-2UG
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage1,200
Acreage3.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
47%
Improvement Value:$88,600
53%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+1.6%
2024$6,789+7.1%
2023$6,340+1.6%
2022$6,242+0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2001, Page 342

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 1848, Page 106

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1820, Page 300

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 937, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1890