Skip to content

8 Partridge Run

Washington, NJ 07882

Built 1967

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jan 29, 1985

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
30%
Improvement Value:$178,300
70%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+1.8%
2024$10,258+7.1%
2023$9,579+1.6%
2022$9,432+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 898, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1967