Skip to content

4 Glen Eagles Road

Washington, NJ 07882

Built 1987

Last Sale Price
$239,700
Last Sale Date
Dec 7, 1987

Property Information

Block38.02
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionBELMONT COLONL
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,510
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
17%
Improvement Value:$258,900
83%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,804+1.6%
2024$12,598+7.1%
2023$11,764+1.6%
2022$11,583+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$239,700
DeedBook 1070, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1987