Skip to content

7 Inverary Avenue

Washington, NJ 07882

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block38.03
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
DescriptionWESTM VICTORIAN
Dwellings1
ZoningR-40
Sq Footage2,410
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,600
21%
Improvement Value:$262,100
79%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,600+1.6%
2024$13,381+7.1%
2023$12,495+1.6%
2022$12,303+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,410DeedBook 3511, Page 228Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$295,000

From: LOEWY, RALPH B & SUSAN A

To: HAYES, SCOTT & MELISSA

Sq Ft2,410DeedBook 2957, Page 304Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$244,175
DeedBook 1102, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1988