Skip to content

122 N Georgia Ave Rr #AAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 13, 2024

Property Information

Block339
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page059

Building Details

Building Class43
DescriptionF2S
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,036
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
53%
Improvement Value:$21,300
47%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,578-3.1%
2024$1,629-8.6%
2023$1,783-0.8%
2022$1,798-9.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$70,000

To:

DeedBook 15561, Page 11015

Property Sale

Sale
$58,000

To:

DeedBook 6987, Page 99534

Property Sale

Sale
$33,500

To:

Property Sale

Sale
$59,900

To:

DeedBook 6103, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1900