Skip to content

128 N Georgia AveAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block339
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page059

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,016
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
42%
Improvement Value:$32,200
58%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,916-3.2%
2024$1,979-8.6%
2023$2,165-0.8%
2022$2,183-31.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4621, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1900