Skip to content

219 Seagull DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block1101
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9G

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,466
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
34%
Improvement Value:$104,500
66%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,350+0.2%
2024$5,340-0.4%
2023$5,362+1.8%
2022$5,265+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4401, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1974