Skip to content

211 Seagull DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block1101
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9G

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,242
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
40%
Improvement Value:$84,200
60%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.2%
2024$4,707-0.4%
2023$4,727+1.8%
2022$4,641+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 6605, Page 33

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 5087, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1974