Skip to content

101 Cardinal RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block1105
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9G

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
45%
Improvement Value:$68,200
55%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,179+0.2%
2024$4,172-0.4%
2023$4,189+1.8%
2022$4,113+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft986DeedBook 15296, Page 45778

Property Built

Built

Year Built: 1966