Skip to content

104 Larue AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2005

Property Information

Block1105
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9G

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,872
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,800
31%
Improvement Value:$123,300
69%
Total Assessment$178,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,973+0.2%
2024$5,963-0.4%
2023$5,988+1.8%
2022$5,879+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5837, Page 238

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4306, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1966