Skip to content

201 Sterling AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block1108
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage986
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
38%
Improvement Value:$71,500
62%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+0.2%
2024$3,864-0.4%
2023$3,880+1.8%
2022$3,809+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5736, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1966