Skip to content

6724 Washington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block1114
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
33%
Improvement Value:$88,800
67%
Total Assessment$132,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+0.2%
2024$4,426-0.4%
2023$4,445+1.8%
2022$4,364+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973