Skip to content

113 Elderberry AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$128,500
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block1118
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9H

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage624
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,500
47%
Improvement Value:$45,300
53%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,844+0.2%
2024$2,839-0.4%
2023$2,851+1.8%
2022$2,799+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$128,500

To:

Sq Ft624DeedBook 12820, Page 31240

Property Sale

Sale
$93,600
DeedBook 7794, Page 74872

Property Built

Built

Year Built: 1940