Skip to content

108 Cypress AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2007

Property Information

Block1119
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9H

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage864
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
36%
Improvement Value:$75,600
64%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,981+0.2%
2024$3,974-0.4%
2023$3,991+1.8%
2022$3,918+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6191, Page 93

Property Sale

Sale
$44,600
DeedBook 3841, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1983