Skip to content

17 Robin RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block1125
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage825
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
58%
Improvement Value:$41,200
42%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,253+0.2%
2024$3,248-0.4%
2023$3,261+1.8%
2022$3,202+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft825DeedBook 15428, Page 20381Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft825DeedBook 15428, Page 20381

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft825DeedBook 12754, Page 13212

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft825DeedBook 7810, Page 82023

Property Sale

Sale
$79,900

To:

Sq Ft825DeedBook 7105, Page 46475

Property Sale

Sale
$66,900

To:

Sq Ft825DeedBook 6113, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1960