Skip to content

111 Woodpecker RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block1126
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,244
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
30%
Improvement Value:$130,000
70%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,238+0.2%
2024$6,227-0.4%
2023$6,253+1.8%
2022$6,140+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6673, Page 72

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6537, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1966