Skip to content

105 Woodpecker RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2011

Property Information

Block1126
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,284
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
37%
Improvement Value:$94,800
63%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,051+0.2%
2024$5,042-0.4%
2023$5,063+1.8%
2022$4,971+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 6800, Page 27151

Property Built

Built

Year Built: 1966