Skip to content

103 Seagull DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 17, 2007

Property Information

Block1129
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,584
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,900
39%
Improvement Value:$88,500
61%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+0.2%
2024$4,868-0.4%
2023$4,888+1.8%
2022$4,800-10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,584DeedBook 12719, Page 95936

Property Sale

Sale
$95,100
DeedBook 6819, Page 33342

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5777, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1960