Skip to content

105 East AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block1208
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9J

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,296
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
32%
Improvement Value:$109,900
68%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+0.2%
2024$5,451-0.4%
2023$5,473+1.8%
2022$5,374+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968