Skip to content

108 West AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block1208
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9J

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,275
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
36%
Improvement Value:$95,500
64%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,981+0.2%
2024$4,972-0.4%
2023$4,993+1.8%
2022$4,902+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 15298, Page 46379

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,275DeedBook 15217, Page 20518Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$217,000

To:

DeedBook 12689, Page 81943

Property Sale

Sale
$91,500

To:

DeedBook 6377, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1968