Skip to content

4 Berkshire StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block1301
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
30%
Improvement Value:$141,200
70%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,728+0.2%
2024$6,716+15.1%
2023$5,833+1.8%
2022$5,727+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

To:

DeedBook 15172, Page 6153

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 15098, Page 58223Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 13929, Page 40776Recorded7/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1977