Skip to content

14 Windsor DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block1301
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,664
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$130,200
72%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+0.2%
2024$6,033-0.4%
2023$6,058+1.8%
2022$5,948+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 12448, Page 99853

Property Sale

Sale
$105,900
DeedBook 6533, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1977