Skip to content

2 Berkshire StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block1302
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
29%
Improvement Value:$151,700
71%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+0.2%
2024$7,175-0.4%
2023$7,205+3.2%
2022$6,982+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook 14983, Page 21880

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1977