Skip to content

6 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block1302
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,608
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
33%
Improvement Value:$125,600
67%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+0.2%
2024$6,254-0.4%
2023$6,280+1.8%
2022$6,166+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 14306, Page 51760

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6086, Page 195

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 50249, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1977