Skip to content

9 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2008

Property Information

Block1303
Lot113
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,300
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
39%
Improvement Value:$94,500
61%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,202+0.2%
2024$5,193-0.4%
2023$5,214+1.8%
2022$5,120+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 6815, Page 31967

Property Built

Built

Year Built: 1978