Skip to content

6414 Black Horse PikeEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block1303
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
89%
Improvement Value:$21,200
11%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,691+0.2%
2024$6,679-0.4%
2023$6,707+1.8%
2022$6,586+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940