Skip to content

41 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 16, 1995

Property Information

Block1303
Lot97
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,250
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,200
37%
Improvement Value:$99,100
63%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,276+0.2%
2024$5,266-0.4%
2023$5,288+1.8%
2022$5,192+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 5846, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1983