Skip to content

2641 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block1306
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class53
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage878
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,300
26%
Improvement Value:$38,500
74%
Total Assessment$51,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,737+0.2%
2024$1,734-0.4%
2023$1,742+1.8%
2022$1,710+21.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft878DeedBook 14547, Page 2717

Property Sale

Sale
$44,000

To:

Sq Ft878DeedBook 6725, Page 192

Property Sale

Sale
$42,500

To:

Sq Ft878DeedBook 6042, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1966