Skip to content

2627 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block1306
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22A

Building Details

Building Class52
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,500
30%
Improvement Value:$33,500
70%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,610+0.2%
2024$1,607-0.4%
2023$1,614+1.8%
2022$1,584+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft848DeedBook 13775, Page 38101Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 5505, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1959