Skip to content

6 Surrey DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block1307
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
32%
Improvement Value:$122,500
68%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+0.2%
2024$6,026-0.4%
2023$6,052+1.8%
2022$5,942+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$194,000

To:

Sq Ft1,508DeedBook 14448, Page 33389

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 7550, Page 98754

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5652, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1988