Skip to content

2 Surrey DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block1307
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,612
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
29%
Improvement Value:$142,700
71%
Total Assessment$201,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,748+0.2%
2024$6,736-0.4%
2023$6,764+1.8%
2022$6,642+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 15669, Page 45531

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 15137, Page 70488Recorded12/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1988