Skip to content

3 Berkshire StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1979

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block1316
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,352
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
38%
Improvement Value:$99,600
62%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+0.2%
2024$5,364-0.4%
2023$5,386+1.8%
2022$5,288+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 15537, Page 2766

Property Sale

Sale
$188,000

To:

DeedBook 12771, Page 7910

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 7016, Page 11884

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 6384, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1979